orzechowy pień do przerobienia na mniejsze kawałki

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

orzechowy pień do przerobienia na mniejsze kawałki

Post autor: Tanto » 2021-03-07, 18:56

Dzień dobry wszystkim, dawno się nie odzywałem bo ostatnio tematy lutnicze to tylko w planach i marzeniach, ale...
...jakby chłop miał mało zmartwień, to zorganizował sobie kolejne ;-)

Poniżej zdjęcia orzecha którego uchroniłem przed wylądowaniem w piecu, jak już go mam to pomyślałem o przeznaczeniu części materiału na gitarę. Tu pojawia się problem - jak to pociąć żeby uzyskać najatrakcyjniejsze lutniczo 'dechy'?
Jeśli ktoś może podpowiedzieć to zamieniam się w słuch. Grubości, może schemat cięć?
Na zdjęciu z metrówką widać ciemniejszy fragment, to niestety próchnica, powyżej tego cięcia orzech rozwidlał się na dwa konary z których jeden został ścięty i lata gnicia zrobiły swoje. Nie mam pojęcia jak daleko to sięga, ale liczę się ze sporym odpadem :-(
Załączniki
orzech_01.jpg
orzech_02.jpg
popik10

Re: orzechowy pień do przerobienia na mniejsze kawałki

Post autor: popik10 » 2021-03-07, 19:34

Oby udało się pociąć. Ale osobiście uważam chyba małe szanse. Popęka jak nic. To wredne drewno. Miałem podobne nadzieję jak ciałem swojego. Ale niestety.
Ja bym to pociął na forszty 60 a nawet 70 mm. Zawsze wtedy jeśli popęka możesz sprzedać na blaty pod żywice i nie stracisz.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: orzechowy pień do przerobienia na mniejsze kawałki

Post autor: poco » 2021-03-08, 17:19

Przetnij na pół prostopadle do miary na zdjęciu. Potem wyczaisz, gdzie drewno opałowe, a gdzie na coś, Następnie możesz 1- 2 deski tak jak popik radzi, a pozostałe jak mówi quaretr sawn. Jak to świeże drewno, to czoła trzeba by zabić taśmą stalową lub beleczkami, zamalować i złożyć pod dachem na dworze do sezonowania. Tak ze dwa lata, to może coś da. Zdejmij korę.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: orzechowy pień do przerobienia na mniejsze kawałki

Post autor: Tanto » 2021-03-08, 19:50

Nawet jak się pojawią problemy to straty większej nie będzie bo nabyty w ramach wymiany 'objętościowej' za drewno opałowe. W sumie w podobny sposób załatwiłem trochę wiekowej gruszy (niestety za późno się dowiedziałem i była już pocięta w ~30 cm klocki), odziomek jakiegoś ozdobnego iglaka, 'dewastatorzy' nawet nie wiedzieli co to było jak żyło, sękaty jak cholera, a aromat taki że aż chce się go strugać.
Z przecięciem na początek przez środek jest mały problem, mój trak tego nie obejmie, do cięcia łańcuchową musiał bym znaleźć dobrego specjalistę, osobiście się nie podejmę bo pewnie porobił bym fale jak na oceanie ;-) Im więcej o tym myślę tym bardziej mam wrażenie że trzeba będzie pogadać z kimś kto ma profesjonalny trak. Na moim nawet przy obracaniu pnia trzeba będzie się naszarpać.
ODPOWIEDZ