Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: SebastianL » 2020-10-04, 17:48

Niedawno w temacie o cenie drewna zagościł również temat cech wyróżniających poszczególne klasy drewna, które zwykle nadawane są deskom. Zwykle zamawiałem drewno różnej klasy nie zastanawiając się do końca czego od niego oczekuję. Różni sprzedawcy mają różne kryteria oceny. Spotkałem się z informacją, że jedni oceniają drewno tylko po wyglądzie i wtedy klasa oznacza walory estetyczne, a inni oceniają je też pod wpływem parametrów bardziej mechanicznych: sztywności, masie, sprężystości.

W tym wątku będę publikował drewno ze wszystkich moich zakupów, ale ograniczę się głównie do płyt przeznaczonych na wierzch instrumentu oraz w mniejszym stopniu na boki i tył.

Pod koniec września zamówiłem w Espen tonholz trzy komplety świerkowych płyt:
- Świerk włoski na gitarę AAA
- Świerk niemiecki na gitarę AAA
- Świerk niemiecki na mandolę/oud* AA

* sprzedawca takie sprzedaje, ja takie mniejsze potrzebuję na mandolinę.

Muszę przyznać, że deski zaskoczyły mnie. Oba świerki na gitary różnią się diametralnie, o czym napisze poniżej. Świerk na mandolę przyszedł za to w wymiarze jak na gitarę klasyczną. Dostałem więc więcej materiału za niższą cenę, który na pewno się u mnie nie zmarnuje.

Co dostałem?

1. Świerk włoski na gitarę AAA
Płyty mają kolor kremowy. Usłojenie jest prościutkie, blisko środka bardzo gęste, a na zewnątrz rzadkie. Płyty są bardzo lekkie i bardzo sztywne, nawet poprzecznie. Jeszcze nigdy nie spotkałem tak sztywnego i ładnego świerka.
włoch 1.jpg
włoch 2.jpg
włoch 3.jpg
2. Świerk niemiecki na gitarę AAA
Płyty mają kolor bielutki. Jedna strona jest oszlifowana i świetnie pokazuje usłojenie. Co ciekawe, słoje są dość gęste przy rdzeniu, później się przerzedzają, a na zewnątrz znowu stają się gęstsze. Słoje bywają też delikatnie falowane.
U jednego sprzedawcy przeczytałem, że jego deski klasy AAA mają przynajmniej 12 słoi na 25 milimetrów i tyczy się to rejonu bliżej rdzenia. Na zewnątrz drewno zwykle jest rzadziej usłojone.

Deski te są ciężkie w porównaniu z opisanym wcześniej egzemplarzem włoskim. Nie potrafię dokładnie opisać różnicy, bo tak na prawdę musiałbym policzyć masę płyt w relacji do ich objętości (której dokładnie nie policzyłem), ale w suchym teście z wagą, płyta niemiecka waży 250, a włoska 210 gramów.

Inna ciekawa różnica, to sztywność. O ile sztywność wzdłużna wydaje się podobna (choć to tylko pomiar w dłoniach, więc nieprecyzyjny), o tyle sztywność poprzeczna jest dużo mniejsza niż opisanych wcześniej desek z Włoch.
niemiec 1.jpg
niemiec 2.jpg
niemiec 3.jpg
Różnic między tymi deskami nie rozpatrywałbym jako różnicy między świerkiem z Niemiec i z Włoch. Każde drzewo jest inne, a pochodzenie nie powinno tutaj mieć dużego znaczenia, zwłaszcza że wszystkie pochodzą z tego samego rejonu górskiego. Za to jeśli chodzi o moją ocenę desek, to niemieckie idą na gitarę klasyczną, a włoskie na flamenco :)

3. Świerk niemiecki na mandolę/oud AA
Tutaj mam mniej do powiedzenia, bo nie mam innych tak samo ocenionych desek do porównania. Słoje są proste, nie takie gęste jak w dwóch poprzednio opisanych przypadkach. Na zewnętrznym rejonie był sęk, więc może dlatego deski o wymiarze na gitarę sprzedano mi zamiast mniejszych mandolowych.

Sztywności nie ocenię, ponieważ deski nie mają równomiernej grubości. Wewnętrzne krawędzie, te do klejenia, mają grubość 4 mm, na zewnątrz płyty mają zaś 8 jedna i 10 druga (widać to na zdjęciach).
mandola 1.jpg
mandola 2.jpg
mandola 3.jpg
mandola 4.jpg
mandola 5.jpg
Temat założyłem dla informacji, ale jeśli ktoś ma jakieś uwagi lub przemyślenia, to zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: waldek » 2020-10-06, 15:08

Byłoby super gdybyś potem zamieścił tutaj zdjęcia gotowych instrumentów, ocenilibyśmy kosmetykę i może lepiej zrozumieli klasyfikację.

Osobiście prosiłbym też o dodanie zdjęć z czoła, ważna informacja jak cięte jest drewno.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: Jan » 2020-10-06, 17:29

waldek pisze:
2020-10-06, 15:08
Osobiście prosiłbym też o dodanie zdjęć z czoła, ważna informacja jak cięte jest drewno.
Na topy drewno jest cięte tylko ćwiartkowo- quarter (Świerk, Cedr, Sekwoja) lub skośnie- rift. Cięcia prostego, płaskiego - plain się nie wykonuje do topów chyba, ze top robisz z innych gatunków drzew.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: PiotrCh » 2020-10-06, 18:54

Chodzi o to, czy kreseczki późnych przyrostów są w przekroju normalnym prostopadłe do płaszczyzny deski, tzn. jak bardzo są prostopadłe :)
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: jacek owsianowski » 2020-10-06, 20:44

Ten świerk włoski jest idealnie cięty ,bo widać błyszczyk.Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: SebastianL » 2020-10-07, 12:30

Na zdjęciu są końce płyt. Są one złożone wierzchem do siebie, po lewej stronie są wewnętrzne krawędzie, to znaczy te które będą ze sobą sklejone.

Gotowe instrumenty z pewnością pokażę i każdy będzie miał poświęcony osobny wątek.

Swoją drogą, patrząc na usłojenie zastanawiam się, czy tą środkową płytę nie skleić jednak drugą krawędzią, którą uznałem za zewnętrzną.
IMGN9168.JPG
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: Jan » 2020-10-07, 13:08

Te dwa dolne topy wyglądają jak rift sawn czyli skośnie cięte ale różnica gęstości słojów w AAA niemieckim i włoskim spora.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: SebastianL » 2020-10-07, 13:31

Ciekawe jaki będzie to miało wpływ na właściwości gotowej płyty. Będę budował równolegle dwie gitary na raz, więc postaram się podzielić obserwacjami. Przypuszczam, że po ścieniowaniu płyt do właściwej grubości, różnica w reakcji płyt na pukanie i wachlowanie będzie różna. Póki co, jak wcześniej pisałem, niemiecka płyta jest dużo luźniejsza w poprzek oraz jest cięższa. Stukając w surową deskę odzywa się ładnie, a włoska dość słabo, prawdopodobnie jest zbyt gruba.
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: waldek » 2020-10-07, 16:59

Sztywność poprzeczna wynika z układu słojów, patrząc od czoła im bardziej pionowy tym większa sztywność. Konserwatywnie rzecz biorąc, gdy odchył od pionu jest powyżej 15 stopni drewno na top nie zalicza się już jako “quarter sawn”. A według mnie taki jest wymóg do nadania klasy AAA - w tym przypadku klasa AAA pewnie została nadana ze względów kosmetycznych. Z pewnością płyta na to zasługuje, jednolity kolor i drobne usłojenie to dziś w niektórych gatunkach towar deficytowy.

Jaki to będzie miało wpływ? Pewnie niewielki, sztywność poprzeczna jest istotna w szerokich gitarach typu jumbo.


Re: zmiany w usłojeniu
Drobne usłojenie wskazuje na słaby dostęp do światła, gęsto zalesiony teren. Wycinka sąsiednich drzew zwiększa dostęp do światła i powoduje szybszy przyrost, odrastanie drzew w około zmniejsza dostęp do światła i stąd wraca drobne usłojenie.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: Jan » 2020-10-07, 17:51

Teraz robiłem dwa topy i ten z gęstszymi słojami nieobrobiony czyli ok 3,5-4mm brzmiał lepiej niż ten obrobiony na wymiar czyli 1,9-2,4mm. Kiedy obrobiłem również top z gęstszymi słojami na wymiar docelowy 1,8-2,4 top ten nadal brzmiał lepiej, od początku był on dużo sztywniejszy, twardszy i cięższy.
Pozdrawiam Janek
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: jacek owsianowski » 2020-10-07, 19:55

Na pierwszym zdjęciu niemieckiego świerku trgo nie widać ,ale na drugim tam gdzie jest opisany wydaje mi śię że widać około 3 cm pasy bieli .O ile starczyłoby towaru to proponuje to odciąć.Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: SebastianL » 2020-10-07, 21:25

Jacku, po czym to poznajesz? Drewno wydaje się względnie jednolite w usłojeniu i kolorze.

Krawędzie płyt były postrzępione. Podciąłem je strugiem, a potem podszlifowałem lekko. Stąd drobne różnice w kolorze. Tam gdzie jest jaśniej, tam nie dosięgłem ze szlifowaniem.
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: jacek owsianowski » 2020-10-07, 21:52

Na trzecim zdjęciu rzeczywiście nie widać jaśniejszych pasów , o ile Obrabiałeś krawędzie do szerokości paru centymetrów to niema problemu.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: Waldzither9 » 2020-10-11, 11:55

Wizualizacja plain sawn, quarter sawn, rift sawn wood
https://www.strat-talk.com/data/attachm ... 996758.jpg

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-10-11, 17:17 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Klasa drewna - moje doświadczenia z literami A

Post autor: popik10 » 2020-10-11, 13:21

Używajmy znaczników zdjęć. Po to je mamy. Po co odsyłać ludzi w inne miejsce kiedy można pokazać zdjęcie na forum.
Poprawiłem.
ODPOWIEDZ