Twardość drewna

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Twardość drewna

Post autor: poco » 2016-09-30, 03:42

Grzebiąc w necie przypadkowo znalazłem taką informację, która być może przyda się przy doborze narzędzi skrawających.
Twardość poszczególnych gatunków (wg skali Brinell'a) z różnych źródeł:
Jatoba 71 Mpa [7]
Tali 62 Mpa [6,2]
Wenge 61 Mpa [6,5 ?]
Sukupira [5,6]
Badi 54 Mpa [5,4]
Padouk [5,4]

Merbau 48 Mpa [4,9]
Klon kanadyjski 47 Mpa [4,8]
Eukaliptus [4,7]
Palisander [4,5]
Doussie 41 Mpa [4,4]

Jesion 39 Mpa [4]
Dąb czerwony 37 Mpa [3,8]
Buk 37 Mpa [3,8]
Akacja 37 Mpa [3,7]
Dąb 36 Mpa [3,7]
Wiśnia [3,6]
Teak [3,5]
Iroko [3,5]
Wiśnia amerykańska 35 Mpa [3,5]
Orzech Amerykański [3,4]
Sapelli 34 Mpa [3,4]
Mahoń [3,2]
Czereśnia [3,2]
Orzech europejski 33 Mpa
Klon europejski (jawor) 33 Mpa [3,0]

Miękkie:
Lipa 30 Mpa [3,0]
Świerk 28 Mpa [2,8]
Topola 27 Mpa [2,7]
Brzoza 25 Mpa [2,6]
Olcha 21 Mpa [2,1]
Osika 20 Mpa [2,0]
Sosna [1,6]
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Twardość drewna

Post autor: piotrkol7 » 2016-09-30, 09:15

Przydatny zbiór. Warto by temat podkleić, coby nie zniknął pod naporem innych wątków.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Twardość drewna

Post autor: Piniu » 2016-09-30, 09:25

mówisz i masz
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twardość drewna

Post autor: PiotrCh » 2016-09-30, 13:48

A ja spytam trochę przewrotnie:

czemu to takie ważne jest? Jak z tego skorzystać? Co nam da skala HB?
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Twardość drewna

Post autor: poco » 2016-09-30, 15:29

Odpowiem przewrotnie. A co nam da wiedza o twardości metalu, minerałów itp.? To może drewienkiem szlifować stal narzędziową? ;-)
To, że jest, są prowadzone badania w tym kierunku, to znaczy ,że jest ważne, a na ile "nam" może być przydatne, to tylko wtajemniczeni będą wiedzieć. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twardość drewna

Post autor: PiotrCh » 2016-09-30, 15:37

To ja chcę zostać wtajemniczony :)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Twardość drewna

Post autor: poco » 2016-09-30, 23:02

PiotrzeCh. Na ten rok za późno, a na przyszły za wcześnie. ;-) :-D
Ale idąc za myślą PiotraCh, to może nie piszmy o drewnie, jego właściwościach, bo przecież "koń jaki jest, każdy widzi".
Dalej trywializując temat , może zacznijmy prowadzić rozmowy w stylu "o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia"? To w wydatny sposób spowoduje wzrost zainteresowania sprawami poruszanymi na forum. :roll:
Informacja ma pomagać ,ułatwiać, aktywizować, zmuszać do szukania wiedzy w innych źródłach, itd. Lecz to, czy i w jakim stopniu czytelnik z niej skorzysta, to inna sprawa. Tak samo, jak nasze porady pytającym userom.
Pozdrawiam, Ryszard

PS informacja o tym, czy drewno jest twarde, średnie, czy miękkie pozwala na dobór parametrów skrawania, rodzaju narzędzi, kątów ostrzy itd. http://portalnarzedzi.pl/artykul/frezow ... a-czesc-2/ http://www.viktorex.pl/pdf/fenes-13.pdf. https://pl.wikipedia.org/wiki/Twardo%C5%9B%C4%87_drewna
via vita curva est
popik10

Re: Twardość drewna

Post autor: popik10 » 2016-10-01, 07:11

Mnie bardziej niz skrawanie frapuje jaki wpływ twardość gatunku ma na wybrzmiewanie. Bo niby świerk miekki a jednak nie bardzo.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twardość drewna

Post autor: PiotrCh » 2016-10-01, 08:41

ototo:)

Twardość jest parametrem typowo wytrzymałościowym. Przydaje się tam, gdzie jest problem skrawania (twardość względna obu materiałów w kontakcie), wytrzymałości na wgniecenia, wad kontaktowo zmęczeniowych itp. Dlatego Ryszard dobrze pisze, że takie parametry są istotne w obróbce mechanicznej, raczej zautomatyzowanej bo ręka sama dobiera technikę do gatunku drewna, jego struktury i również twardości (ja lubię obrabiać drewno twarde, miękkie mniej bo łatwiej o skuchę).

W akustyce ważniejsza jest sztywność, masa i tłumienie - bo to są parametry kształtujące to co nas interesuje czyli wybrzmiewanie. Świerk jest super bo ma świetne stosunki tych trzech parametrów przy relatywnie przyjaznej dla konstrukcji grubości elementów (nie musi być nie wiadomo jak cienki) - stąd lutnicy ukochali właśnie świerk:)
pozdrowienia
Piotr
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Twardość drewna

Post autor: Victor » 2016-10-01, 11:21

A ja jestem zaskoczony, że liczby wskazują na to iż drewno świerka jest twardsze od sosny. Gdyby ktoś mnie spytał przed przeczytaniem tej tabelki, zdecydowanie powiedziałbym, że jest odwrotnie.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twardość drewna

Post autor: PiotrCh » 2016-10-01, 21:54

Z drewnem jest pewien problem, ma bardzo zróżnicowaną makro strukturę. Więc twardość musi być zróżnicowana i przydało by się podać jakąś wariancję czy odchylenie oraz jakieś info na temat proby losowej w badaniach. Bez tego taka informacja daje jakiś ogólny ogląd jedynie.

Mnie z kolei zaskoczyła brzoza względem lipy.

Ryszardzie ja nie trywializuję tylko zachęcam do komentarza bo czytając o tych megapikselach to można się jedynie po plecach podrapać :-)
pozdrowienia
Piotr
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Twardość drewna

Post autor: Victor » 2016-10-02, 10:30

Dlatego wszystkie te wartości są wynikiem badań i są one średnią dla poszczególnych gatunków. Tak bynajmniej ja to rozumiem.
Wpisałem w google hasło"jak zmierzyć twardość drewna" i przejrzałem kilka wyników, chyba pierwszą stronę i trochę z drugiej. Wszędzie sosna była 1,6 w skali Brinell'a ale świerka nie było wcale. W skali Janka natomiast, świerk znajduje się w grupie drewna bardzo miękkiego, a sosna miękkiego. Podobnie jest z brzozą i lipą, tzn w skali brinell'a można znaleść pomiary brzozy, ale nie lipy. Natomiast według Janki brzoza i lipą należą do tej samej klasy drewna: miękkiego. Podsumowując , wkradł się tu chyba jakiś błąd.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twardość drewna

Post autor: PiotrCh » 2016-10-02, 10:49

Wartość średnia bez wariancji to jak grzyb bez kapelusza.

Ps nie wspomnę o typie rozkładu i przedziale ufności. To sa podstawy.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Twardość drewna

Post autor: popik10 » 2016-10-02, 21:57

Wszystko to o kant....
Jak się to ma do gradacji, suszenia i stabilizowani drewna.
To bardziej informacje dla stolarzy, mnie się zdaje, lub narzędziowców ;-)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twardość drewna

Post autor: PiotrCh » 2016-10-02, 23:02

Piotrek - jeśli masz ochotę to poczytaj ten artykuł:

http://www.sisef.it/iforest/contents/?id=ifor1229-007

Zobaczysz jak się mają parametry fizyczne drewna i właściwości mechaniczne (rys. 6 i 7). Jeden z testów dotyczył również korelacji gęstości z badaniem brinell'a...zwróć uwagę na porażające współczynniki R2 regresji liniowych - zależności niemalże nie istnieją. To jest efekt anizotropii drewna (zróżnicowana makro i mikro struktura) i dlatego temat jest ciężki do ugryzienia. Właściwości wytrzymałościowe zmieniają się wraz ze stanem wilgotności, z wiekiem (twardnienie), a poza tym mają rozrzut od sasa do lasa, bo jakby tak nie było to by nie potrzebna była selekcja materiału, a wszyscy wiemy, że to życzenie ściętej głowy.

Dlatego jeśli istniałaby jakakolwiek istotna statystycznie korelacja pomiędzy twardością a interesującym nas tonem drewna to wartościową byłaby informacja chociażby taka: N(3.8, 1.5) - N rozkład normalny, 3.8 wartość oczekiwana, 1.5 odchylenie standardowe. Wówczas można sobie obliczyć chociażby prawdopodobieństwo wystąpienia danej twardości w kupowanej na allegro desce ;) A tak tylko domysły.

Jeszcze raz - twardość jest parametrem mechanicznym - wytrzymałościowym i interesuje (oprócz narzędziowców) może parkieciarzy żeby panie w szpilkach czuły się bezpiecznie;) W lutnictwie moim zdaniem ważniejsze są właściwości fizyczne materiału z grupy sztywność, gęstość, tłumienie.

Ja już skończyłem, temat ciekawy, ale nie dla praktyków tylko dla laborantów/naukowców/technologów.

Dopóki ktoś nie wykaże jakiegokolwiek praktycznego zastosowania (w lutnictwie) tych megapikseli - to proponuję odhaczyć temat z wątków ważnych. Osobiście nie widzę potrzeby świecenia tymi megapikselami na pierwszej stronie. Może to inspirować do dalszych poszukiwań, ale nie jest to w żadnym razie rzetelna, docelowa klasyfikacja.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ