Sposób klejenia drewna na korpus

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

DirtyHarry033
Posty: 9
Rejestracja: 2015-11-14, 14:30

Sposób klejenia drewna na korpus

Post autor: DirtyHarry033 » 2016-05-05, 16:43

Witam,
nie znalazłem nigdzie podobnego tematu więc rozpocznę nowy.
Mam okazję kupić blat mahoniowy jednak jest on klejony z kilku kawałków,
pierwsze pytanie, czy jeśli jest klejony na wypusty to nada się na korpus typu hollow body? Planuję zrobić telecastera z podwójnym wycięciem i wyfrezować środek. Czy takie klejenie ma wpływ na to jak gitara będzie grała? Drugie pytanie, czy klejenie korpusu z więcej niż 3 kawałków ma sens? Załóżmy że centralnie mamy blok i do niego po obu stronach doklejone z każdej strony po 2 paski, będzie to miało rację bytu?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Sposób klejenia drewna na korpus

Post autor: poco » 2016-05-05, 17:18

Zacznę "od tyłu" - tak; klejenie na wpust - tak będzie miało wpływ - brak ciągłości drewna na wpuście; klejenie z kilku kawałków np NTB jest normalnym sposobem klejenia; jeżeli usuniesz pióro i wpust i skleisz drewno do czoła z zachowaniem zasad takiego klejenia możesz robić, co chcesz. Dla uatrakcyjnienia wyglądu, jeżeli jest ładne drewno, to można użyć dodatkowo innych gatunków drewna i wtedy wyjdzie Ci taki "pasiak". :-D
Rozumiem, że ta hollow będzie miała osobny top?
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
DirtyHarry033
Posty: 9
Rejestracja: 2015-11-14, 14:30

Re: Sposób klejenia drewna na korpus

Post autor: DirtyHarry033 » 2016-05-05, 17:49

Tak, w planie jest top klonowy natomiast chodzi mi o to czy załóżmy, środek korpusu będzie miał 11 cm, a reszta kawałków po 8-9 i będą ich 4 to czy będzie to miało wpływ na to jak to będzie grało? Ciekawy pomysł z tą przekładką, tylko co by pasowało do mahoniu? Klon, jesion?
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Re: Sposób klejenia drewna na korpus

Post autor: Makowy » 2016-05-06, 09:35

Jako ciekawostkę powiem, że ostatnio będący u mnie na warsztacie Musicman (bas za prawie 2 tysiące euro) ma, jak się okazało, korpus z dwóch kawałków klejony właśnie na pióro - wypust. Byłem w szoku ;)
DirtyHarry - klej z ilu chcesz kawałków, ważne, żeby klejenie było poprawne.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Sposób klejenia drewna na korpus

Post autor: Andrzej » 2016-05-06, 23:05

Teoria jak to często bywa kłóci się trochę z praktyką. Wystarczy wejść na film z fabryki Gibsona żeby zobaczyć że korpusy kleją nie z trzech ( jak to kiedyś było ) a z pięciu kawałków mahoniu. A tu ciekawostka "Charvel Custom Shop San Dimas Butcher Block" klejony trochę inaczej ;-) za naprawdę niemałe pieniądze.
https://www.google.pl/search?q=Charvel+ ... 14&dpr=0.9

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ