Drewno bukowe buk.

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Awatar użytkownika
DominikK
Posty: 106
Rejestracja: 2013-04-04, 11:13
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Drewno bukowe buk.

Post autor: DominikK » 2014-03-18, 15:13

Witam!

Czy drewno bukowe nada się na korpus gitary elektrycznej?
Jakie macie doświadczenia i wiedzę na temat tego gatunku?
Jakiego brzmienia mogę się spodziewać?
Dorwałem ostatnio ładny kawałek drewna bukowego o grubości 4cm,
więc z technicznego punktu widzenia nada się na korpus klejony warstwowo
z np. topem klonowym, jesionowym lub dębowym.
(może uda mi się poskładać gitarę z drewna wyłącznie ciętego w kraju)

Pozdrawiam!
Dominik
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2014-03-18, 20:32

Twardość porównywalna do klonu. Obróbka podobnie, chociaż klon jest bardziej jednorodnym drewnem i np. struganie klonu jest przyjemniejsze niż buczyny.

Nieparzony jest mało stabilny i nawet podczas rozcinania potrafi się kręcić, dlatego należy najpierw go rozciąć, odłożyć na jakiś czas i potem strugać i kleić. Parzony jest stabilniejszy, ale ma inny kolor, bardziej czerwonawy.

Bardzo dokładnie obejrzeć rysunek przed struganiem i eliminować fragmenty z czymś, co przypomina duże kropki albo rybie łuski. Fatalnie się te fragmenty strugają i bardzo łatwo o pęknięcia lub odpryski.

Należy uważać na mikropęknięcia, które łatwo przeoczyć a które mogą dyskwalifikować spore fragmenty drewna.

Szlifuje się dobrze, podobnie jak barwi czy lakieruje. Dzięki jasnej barwie można eksperymentować z kolorami. Dobrze się klei.

Odpowiednio sezonowany i dobrany jest stabilny po klejeniu. Niektóre fragmenty doskonale nadają się na deski do krojenia i nawet wielokrotne moczenia/suszenia nie powodują odkształceń.

Opukiwanie na sucho daje ostry, krótki dźwięk, podobny do klonu, kasztanu czy dębu. Ale mało jednorodna struktura może powodować niespodzianki, w tym również przykre.

Osobiście bardzo sobie to drewno cenię i często używam, ale nad gitarą się nie zastanawiałem.
ODPOWIEDZ