Klon - różnice między rodzajami.

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

inkscape
Posty: 10
Rejestracja: 2013-09-05, 11:01
Lokalizacja: opole

Klon - różnice między rodzajami.

Post autor: inkscape » 2014-01-04, 10:04

Przy szukaniu drewna na gryf zacząłem szukać infa o różnicach między klonami (brzmienie itp).
Klon zwyczajny, klon-jawor, klon falisty, klon muszlowy, klon kanadyjski itd. Czy mógłby ktoś napisać parę słów na ten temat?
Jeśli ten temat był to proszę o linka. Z góry dzięki za odpowiedzi :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-01-04, 14:02

Odpowiem, chociaż powinienem wrzucić do kosza.
Wszyscy pytający w ten sposób popełniają podstawowy błąd,
Nie da się rozdzielić elementów składowych!
Nikt nie odpowie , jaki ma wpływ jeden na drugi w określonej kombinacji!
To jest system naczyń połączonych , bez wyznacznika finalnego!
To co uzyskasz. jest na końcu, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie powie , co jest/będzie po drodze!
Na efekt finalny maja wpływ wszystkie elementy pośrednie

Niech to będzie jasne dla wszystkich !
Pozdrawiam, Ryszrad
via vita curva est
inkscape
Posty: 10
Rejestracja: 2013-09-05, 11:01
Lokalizacja: opole

Post autor: inkscape » 2014-01-04, 16:53

No ok. Ale ja miałem na myśli właśnie składowe.
Bo jak będę mniej więcej wiedział jakie dany składnik przedstawia własności to mniej więcej będę wiedział czego się spodziewać.

Nie ma to podobnej analogii do potrawy? Jak będę wiedział jaki składnik wrzucę do potrawy np czy pieprz czarny czy ziołowy to będę wiedział czego się spodziewać.

Oczywiste jest, że po drodze może się zdarzyć, że uzyskam coś innego. Ale chyba są jakieś różnice pomiędzy klonami skoro jedni biorą klon taki a inni inny?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-01-04, 19:42

cześć,

gdzieś na forum była dyskusja o wpływie skręcenia włókien na właściwości rezonansowe, poszukaj. Z dyskusji tej wynika
1) poprzeczny rygiel (efekt skręcenia włókien) pomniejsza zdolność drewna do przenoszenia drgań
2) rygiel nie ma wpływu na drgania

co ci da taki zestaw odpowiedzi?

kup dwie deseczki - klon falisty i z liniowym układem włókien. Napnij strunę i pomierz czas wybrzmiewania, zrób też widmo częstotliwości i oceń sam. Najlepiej jak z jednej deski wytniesz część poskręcaną i nieposkręcaną, wówczas masz również jednakowe warunki suszenia obu desek. Zadbaj o jednakowy układ geometryczny i warunki podparcia struny. Pomiar prawdę ci powie o wpływie pięknego rygla na własności soniczne.

potem dopowiedz resztę, że na przebieg drgań wpływ ma kształt elementów gitary (geometria), sposób łączenia/klejenia, powłoka.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2014-01-04, 21:51

Podpiąłbym się do tematu ze swoimi pytaniami:
Czym charakteryzuje się klon, oznaczany w specyfikacjach firm produkujących gitary jako hard maple ?
Z tego co udało mi się dowiedzieć, to jest to klon występujący m in. w lasach Kanady ale nie jest to klon zwany kanadyjski.
Jakie inne klony posiadają najbliższe parametry do hard maple ?
Interesuje mnie twardość, wytrzymałość na zginanie, skręcanie - bo jest to materiał głównie na gryfy, więc takie parametry są istotne.
Jak się ma hard maple do klonu występującego w Polsce jako klon zwyczajny, czy też jawor ?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-01-04, 22:20

klon-jawor: http://www.wood-database.com/lumber-ide ... ore-maple/

hard maple: http://www.wood-database.com/lumber-ide ... ard-maple/

nie wiem jak wam, ale mi wartości (nawet średnie) niewiele mówią bez odchylenia standardowego. Żaden sprzedawca nie będzie przecież określał charakterystyk poszczególnych desek. jak ktoś się dogrzebie precyzyjniejszego opisu - to wrzucajcie.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2014-01-05, 13:39

PiotrzeCh o takie coś właśnie mi chodziło, jakby jeszcze tak udało się wyłuskać klon pospolity występujący w Polsce i klon kanadyjski.
Po parametrach hard maple i jaworu widać, że jawor jest słabym zamiennikiem tego pierwszego. Ciekawe jak to wygląda od strony klonu pospolitego ?
Dobrze będzie zrobić zestawienie klonów z uwzględnieniem ich nazw łacińskich, polskich, angielskich i handlowych. Po tym można pokusić się o zidentyfikowanie miejsc występowania, cen i dostępności na rynku polskim. Myślę, że taki zestaw informacji o klonach będzie pomocny w projektowaniu instrumentów.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2014-01-05, 14:12

Klon acer succharum nigrum to jest tzw "American hard maple" . Niektorzy llutnicy twierdza , ze tylko taki ma sens jako gryf dla gitar i basow elektrycznych a europejskie odmiany nie zdaja egzaminu.
szogi18
Posty: 47
Rejestracja: 2013-06-25, 20:18
Lokalizacja: Tylicz

Post autor: szogi18 » 2014-01-05, 14:40

Względem nazw łacińskich i występowania ciocia wikipedia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Systematyka_klon%C3%B3w


A co do drewna to klon klonowi nie równy nawet takiego samego gatunku. :mrgreen:
Awatar użytkownika
DominikK
Posty: 106
Rejestracja: 2013-04-04, 11:13
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Post autor: DominikK » 2014-01-17, 23:09

Witam!
Ja mogę się co nieco wypowiedzieć o różnicy między
klonem kanadyjskim (kupionym w DLH)
a klonem takim zwykłym z polskiego lasu.
klon kanadyjski który posiadam ma bardzo bardzo gęsty słój, co milimetr,
kolor ma wyraźnie żółtawy, nie mogę go obrabiać na mojej strugarce (bernardo pt250)
pomimo że noże są świeżo ostrzone, strasznie wyrywa, całymi kawałami.
Klon "z lasu" ma dwukrotnie rzadszy słój, wyraźnie biały kolor (również trochę zasinień...),
Na tej samej strugarce nawet gdy noże były przytępione, obróbka była łatwa.
Obydwa rodzaje klonu są podobnie dźwięczne, klon polski ma trochę jaśniejszą barwę.
Mam pytanie czy ten mój klon Polski mając rzadkie słoje co 1,5 - 2 mm nadaje się na szyjkę?
Jak ocenić czy klon ma wystarczającą gęstość usłojenia?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2014-01-18, 20:40

Jawor to klon...Różnica w nazwie istnieje tylko w języku polskim.
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2014-01-18, 22:45

http://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?p=16417#16417
oto moje zdanie

Wersja skrócona:
W żadnym wypadku barwa nie może decydować o czymkolwiek. W obrębie jednego gatunku może dochodzić do bardzo dużych różnic w barwie, które raczej o niczym nie świadczą.

tak samo słoistość nie wpływa na właściwości wytrzymałościowe liściastych rozpierzchłonaczyniowych.
Generalnie nie można też założyć, że różnica w słoistości Twoich próbek wynika z różnicy gatunkowej. Bardzo duży wpływ na ten czynnik ma siedlisko. Dla przykładu: drewno sosny rosnącej w lesie może mieć 2x mniejszą słoistość niż takiej samej sosny rosnącej 50m dalej na polanie. Żeby to sprawdzić należałoby zbadać całą masę próbek z różnych miejsc (zapewne ktoś już to zrobił, ale niestety nie mam żadnych danych na temat tej kanadyjskiej odmiany).


Podsumowując: gęstość usłojenia klonu nie może być czynnikiem decydującym o zastosowaniu gdyż o niczym nie świadczy (mam tutaj na myśli tylko i wyłącznie właściwości mechaniczne). A nasz polski klon może być z powodzeniem stosowany do budowy gryfów.
ODPOWIEDZ