merbau + dąb

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

LAG
Posty: 29
Rejestracja: 2013-03-17, 22:47
Lokalizacja: Chorzów

merbau + dąb

Post autor: LAG » 2013-04-05, 09:51

Witam.
Mam następujące pytanko. Szukam materiałów do zrobienia TELE.
Chciałbym zrobić Neck-through-body. Mam pod ręką marbau oraz dąb i zastanawiam się czy mam sens przeklejać je z sobą i zrobić z tego gryf+ środek korpusu?
Pozdrawiam
Darrex
Posty: 149
Rejestracja: 2013-03-20, 11:38
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darrex » 2013-04-05, 10:09

Sens jest zawsze, ale jak ten dąb sprawdzi się w szyjce... Merbau spokojnie, to twarde, gęste i stabilne drewno, jeśli oczywiście sezonowane, sam często stosuje jako przekładkę, albo podstrunnicę. Dąb jednak, ze moich obserwacji to dosyć niestabilne i niejednorodne drewno, pomimo twardości. Jak się przedstawia pod względem przenoszenia drgań struny na korpus to jeszcze da mnie zagadka. Są oczywiście niektóre instrumenty wykonane z drewna (gitara Briana May'a), ale co to za dąb był i w jaki sposób zabezpieczony, tego dokładnie nie wiem. Jedno co mogę stwierdzić z pewnością to to, że gitara ta nie będzie raczej brzmiała jak typowy telecaster :)

A generalnie szukanie nie boli:
dąb

[ Komentarz dodany przez: Piniu: 2013-04-05, 12:04 ]
Ale w tym linku jest o orzechu ;)
------
Darek
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2013-04-05, 12:16

Użytkownik blackdahlia ze znanego forum o siedmiostrunowcach robił gitarę w całości z dębowych desek, z tego co ja wiem to miał jakieś problemy z gryfem. Nie wiem czy z jego winy czy z winy drewna, ale poszedł ratować gitarę do lutnika i podobno udało się zrobić z tego gryfu jeszcze coś fajnego. I gitara grała chyba jakiś czas, nie wiem co się dzieje z nią teraz. Czyli jak ktoś potrafi to da się zrobić, ale jak to brzmi i czy jest sens? Na korpus pewnie możesz śmiało zrobić, pewnie będzie ciekawie brzmiało :p gryf zrobiłbym z samego Merbau. Niestety zdjęć do tej gitary nie dam, bo wygasły :<
Czyli Merbau jako trzon i doklejasz skrzydła dębowe jeżeli już chcesz tego dębu użyć
Darrex
Posty: 149
Rejestracja: 2013-03-20, 11:38
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darrex » 2013-04-05, 12:50

[ Komentarz dodany przez: Piniu: 2013-04-05, 12:04 ]
Ale w tym linku jest o orzechu ;)
Ale cały temat jest o zastosowaniach różnych rodzajów drewna w lutnictwie :)
------
Darek
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2013-04-05, 17:25

Dla czego nie dąb jest stabilnym drewnem ,jak zrobisz wszystko zgodnie ze sztuką lutniczą może wyjść całkiem ciekawy instrument,tyle że to telecaster nie będzie tylko gitara o kształcie tele.
Osobiście lubie wszelkie udziwnienia mam sklejonych kilka korpusów ze zmokniętej przypleśniałej topoli ,poza fajnymi wzorami na drewnie materiał jest zdrowy i czeka na pomysł :)
Działaj ,życzę Ci powodzenia i czekam na fotki :)
ODPOWIEDZ