Mahoń na podstrunnice.

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

jaca
Posty: 16
Rejestracja: 2012-08-28, 15:58
Lokalizacja: wawa

Mahoń na podstrunnice.

Post autor: jaca » 2013-02-17, 15:22

Witam.
Czemu mahoń nie nadaje się na podstrunnice? Tak przeczytałem w tabelce w temacie obok.
Podobno są gitary z jednego kawałka mahoniu i progi oczywiście siedzą w tym mahoniu.
Chciałbym zrobić właśnie taką gitarę. Pręt włożony od tyłu i tu pytanie czy dwustronny da się tak zainstalować aby regulacja była przy główce?
jaca
Posty: 16
Rejestracja: 2012-08-28, 15:58
Lokalizacja: wawa

Post autor: jaca » 2013-02-18, 22:44

Nikt nie podpowie? ;)
Może ma ktoś sprzedać klon albo coś innego się nadającego na podstrunnice do mahoniowego gryfu i jesionowych skrzydeł, w małej cenie? Niskie strojenie.

Szukałem merbau ale nie znalazłem w rozsądnej cenie.

[ Komentarz dodany przez: kombinat: 2013-02-19, 09:14 ]
To jest forum nie czat, odpowiedź dostaniesz kiedy ktoś zechce ją napisać. Możesz nawet nie dostać jej wcale... Nie poganiać.
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2013-02-18, 23:14

Przejedż się do Jabłonnej na ul Modlinskiej bodaj 231 jest sklad wszelakiego drewna ,mają suche wenge .Co do podstrunnic to mahoń jest miękkim drewnem i podatnym na zmiany pogody (tu sie opieram na swoich doświadczeniach ) ale może inni podpowiedzą cos więcej.
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2013-02-19, 00:03

Merbau kupiłem równo tydzień temu w castoramie w Poznaniu. 30 zł za deskę podłogową 130 cm długą. Starczy na cztery podstrunnice, przy założeniu, że przynajmniej dwie będą z bindingiem :).

Mieli również fajne listwy przypodłogowe z palisandru, niestety klejone z krótszych kawałków. Ale na mosty do akustyków, tudzież inne wstawki nadałyby się.
jaca
Posty: 16
Rejestracja: 2012-08-28, 15:58
Lokalizacja: wawa

Post autor: jaca » 2013-02-19, 11:15

Dzięki Panowie.

@Kombinat. Wiem jak działa forum i czat. Uspokój się. Mniej nadgorliwości. Nie zauważyłeś że zadałem jeszcze inne pytanie? Dopisać do poprzedniego posta już nie można więc musiałem napisać nowy. A przypominając o poprzednich pytaniach raczej nikogo nie chciałem zamordować ;)

Ton w jakim do mnie napisałeś pozostawia wiele do życzenia. W taki sposób nie powinno się pilnować porządku.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-02-19, 11:58

Można wykonać podstrunnice mahoniową, nie ma z tym kłopotu. Przed wilgocią można ją zabezpieczyć odpowiednimi środkami a żeby się nie wycierała zbytnio można zastosować wyższe progi. Wtedy nie wbijamy tak mocno strun w drewno.

Z prętem będziesz miał kłopot (double action), bo o ile można go tam umieścić to nakrętka regulacyjna będzie siedziała głęboko, przez co będzie utrudniony do niej dostęp.

Co do upomnienia Kombinata, ma on jak najbardziej rację.
Żeby nie było bałaganu ktoś tu musi sprzątać.
Wyjaśniam.
Dopisuje się do poprzedniego posta poprzez edycję, w prawym górnym rogu twojego wpisu, a ponadto takie pytania zadaje się w odpowiednim dziale. A to zaś, że tego nie zrobiłeś świadczy nie o Kombinacie a twojej ignorancji.
I żeby nie było, że innym wolno.
Sam czasami piszę post po poście, ale to tylko w wypadku jeśli temat idzie do przodu a nikt się nie dopisuje. I tylko po to aby było widać że właśnie dany wątek się rozwija.
Jak np. tu >

Pozdrawiam
jaca
Posty: 16
Rejestracja: 2012-08-28, 15:58
Lokalizacja: wawa

Post autor: jaca » 2013-02-19, 12:25

Bardzo dziękuję za informacje.

Wiem jak się dopisuje do poprzedniego posta ale wczoraj miałem info że minęło 15 minut i już nie można. Dziwne dla mnie bo dziś już można :)

Zastanawiałem się czy napisać w innym dziale ale stwierdziłem że w tym przypadku, dla mnie, będzie lepiej jak będzie to razem. To nie ignorancja tylko najwyrażniej zła decyzja ale w Waszej ocenie ;)
Do tego to dział drewno więc chyba za daleko nie odleciałem? ;)

"Może ma ktoś sprzedać klon albo coś innego się nadającego na podstrunnice do mahoniowego gryfu i jesionowych skrzydeł" chciałem tu chwilkę porozmawiać o drewnie ale jak to zły dział to przepraszam ;)

Tak więc posądzanie mnie o ignorancję to chyba przesada, prawda?
Bardzo szybko oceniacie...za szybko wydaje mi się.

Ps . Jednak nie można zmieniać po 15 minutach, więc jak to tutaj jest? ;)

[ Komentarz dodany przez: kombinat: 2013-02-19, 13:35 ]
Co złego jest w moim tonie wypowiedzi? Jakbym dał emotkę na koniec to byłoby dobrze?
Nie mam zwyczaju się tłumaczyć, ale jakbym był nadgorliwy to byś dostał ostrzeżenie, a nie spokojny komentarz (nie musisz mnie uspokajać).
Następne pytanie zauważyłem, ale nijak jest one związane z tematem, nadaje się ewentualnie do działu kupię-sprzedam.
Krótkie upomnienie i już stwierdzasz, że szybko oceniamy? Przyganiał kocioł garnkowi.

Edycja postów jest ograniczona do 15min z powodu zamiłowania niektórych użytkowników do usuwania wypowiedzi po znaczym czasie, co zmieniało sens całych wątków. Pisanie postu pod postem jest dozwolone, ale najlepiej gdy dodaje on jakąś nową treść.

W przypadku dalszych wątpliwości co do działania forum lub pracy moderatorów zapraszam do stosownego działu lub na PM.
Koniec OT.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-02-19, 12:33

Nie ma co już dywagować na około drewniane tematy, mam nadzieję nikt się nie obraża a porządek musi być.
Wracając do sprawy, jeśli masz pytania co do drewna to dawaj, na ile potrafimy odpowiemy.
Uwagi do funkcjonowania forum w odpowiednim dziale >
Pozdrawiam
jaca
Posty: 16
Rejestracja: 2012-08-28, 15:58
Lokalizacja: wawa

Post autor: jaca » 2013-02-19, 13:22

popik10 pisze:mam nadzieję nikt się nie obraża
Mnie jest bardzo wesoło :)
popik10 pisze:a porządek musi być.
No,no. Też jestem za tym ;)

A wracając, zastanawiałem się czy z jednego kawałka robić gryf, w sensie bez podstrunnicy ale niby przy ciemno będzie i stąd tytuł tematu.
Póżniej, klon jako podstrunnica na mahoniowy gryf ntb z doklejonymi jesionami , bo wszędzie heban i heban a drogi jest ;)
Oczywiście chciałbym coś co się zbliża do tego hebanu, jeśli można się zbliżyć ;) , rozjaśniając brzmienie tego mahoniu.
Gitarka 8 strunowa ma być.

Wenge się wystraszyłem bo trujący pył niby jest bardzo, tak poczytałem.
Jak pisałem merbau nie mogłem u siebie trafić ale już info wyżej dostałem.

I tak czytam i czytam...
popik10

Post autor: popik10 » 2013-02-19, 14:42

Z mojego doświadczenia.
Mam całą mahoniową gitarę, podstrunnica palisander.
2 x H. Brzmienie ciemne, jak dla mnie za ciemne. Gipson LP ma chyba idealny dla mnie układ gdzie na topie jest klon bo to ładnie rozjaśnia. Policzki jesionowe na pewno pomogą, ale nie w takim stopniu jak płyta na wierzchu gitary.
Pozdrawiam
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2013-02-20, 22:15

Wenge czy trujący ? robiłem podstrunnice i mam sie całkiem dobrze ,jest bardzo łupliwy w znaczeniu kruchy ale twardy .Orzech afrykański ,,Bete,,jak pamiętam jest ciekawym materiałem na podstrunnice tylko trzeba dużo chusteczek :)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-02-22, 12:14

Nie tylko egzotycznych. Pył w ogóle jest be.. w necie można znaleźć mnóstwo informacji na temat szkodliwości różnych gatunków drewna i potencjalnych działań niepożądanych.
Egzotyk czy nie, mdf czy sklejka - maska powinna być. Okulary (czy może raczej gogle) również, bo na oczy również pył działa drażniąco.

Ale to tak trochę offtopic..

T.

[ Komentarz dodany przez: kombinat: 2013-02-22, 12:44 ]
Fakt. OT, temat pyłu był chyba poruszony w temacie o BHP i ewentualnie można go tam ciągnąć.
ODPOWIEDZ