Drewno z wiśni

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

kontrabasista
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-19, 13:46
Lokalizacja: Kraków

Drewno z wiśni

Post autor: kontrabasista » 2012-07-13, 21:39

Witam,
znalazłem ostatnio w szopie kilka dośc dużych kloców wiśniowych. Jest tam ciepło i sucho więc wygląda, że mogłyby posłużyć do wystrugania jakiegoś instrumentu. Ja jestem ostatnio nakręcony na budowę skrzypków i stąd moje pytanie - czy ktoś może mi podpowiedzieć czy takie drewno nadaje się do budowy takiego instrumentu akustycznego? Przeczytałem w innym wątku, że gdzieś robi się z wiśni basy, ale one są z litego kawałka.
bartek529

Post autor: bartek529 » 2012-07-15, 20:16

Wydaje mi się że jest za twarde i zbyt mało sprężyste.

Skrzypce to jawor i świerk.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-07-15, 22:40

To powinno pomóc w rozwiązaniu dylematu drewnianego :-D http://www.mojedrzewa.pl/atlas/wisnia/wisnia.php
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2012-07-19, 00:52

Tak się dziwnie składa, że akurat odłożyłem na półkę kilkadziesiąt desek z czereśni i wiśni (niech schną skubańce ;-) ), które zostały ścięte pół roku temu. Podeschły wstępnie, rozciąłem na deski i zachomikowałem. Ale oczywiście musiałem się wcześniej pobawić różnymi narzędziami...
Drewno dość twarde. Wokół sęków tworzą się wyraźne wiry, które bardzo trudno się struga nawet bardzo ostrym strugiem - trzeba przestawiać usta na bardzo małą szczelinę, inaczej podrywa. Wyrówniarka tylko zgrubnie (inna sprawa, że na mojej noże są do wymiany). Dłuta wchodzą w drewno dość ochoczo, ale pod włos lubią podważać włókna. Za to rysunek i barwa bardzo piękne. Wyraźne różnice, pod olejem wręcz cudo, ale to zaleta raczej dla ozdobnych wykończeń mebli niż gitary. Trudno znaleźć na tyle szerokie kawałki, które by ozdobiły symetrycznie top - są ścinane dość szybko, poza tym w sadach są mocno przycinane i przez to skarłowaciałe. To jednocześnie wada i zaleta, bo rysunki są niesamowite, ale obróbka jest paskudna. Dobrze się szlifuje. Drewno jest smakowitym kąskiem dla szkodników, dlatego trzeba dokładnie obejrzeć materiał.
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Drewno z wiśni

Post autor: wojtek » 2012-08-06, 15:02

kontrabasista pisze:Witam,
znalazłem ostatnio w szopie kilka dośc dużych kloców wiśniowych. Jest tam ciepło i sucho więc wygląda, że mogłyby posłużyć do wystrugania jakiegoś instrumentu. Ja jestem ostatnio nakręcony na budowę skrzypków i stąd moje pytanie - czy ktoś może mi podpowiedzieć czy takie drewno nadaje się do budowy takiego instrumentu akustycznego? Przeczytałem w innym wątku, że gdzieś robi się z wiśni basy, ale one są z litego kawałka.
Podstawowymi gatunkami akustycznymi są świerk i klon ,ale przecież to nie jest reguła.
ODPOWIEDZ