Lipa na bas

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

MaroGraw
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-09, 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Lipa na bas

Post autor: MaroGraw » 2012-02-13, 14:26

Właśnie dostałem od zaprzyjaźnionego rzeźbiarza trochę lipy - na 2 korpusy
Zachęcony wykonaniem pierwszego basu chciałbym zrobić kolejną gitarę miałby być to jazz bass właśnie z tej lipy. Wiem, że zdania o lipie są bardzo zróżnicowane: np. że to drewno używane do tanich gitar basowych, że dobre tylko do "rzeźbienia świątków". Ale ostatnio widzałem, żę musicman bongobass jest zrobiony z lipy. Czy z lipy zatem może powstać dobry jazz bass? Jeżeli możecie to podzielcie się swoimi doświadczeniami z tym drewnem. Załączam zdjęcie z tą lipą.
Załączniki
lipa na korpus jazzbass.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-13, 15:58

Dla przewietrzenia głowy poczytaj i poszukaj informacji n/t basswood. Potem luknij w oferty gitar i doczytaj z czego są robione ich korpusy w metce informacyjnej, a potem podejmij decyzję. Naszą pewnie znasz, bo było już napisane na ten temat. Poszukaj. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
MaroGraw
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-09, 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: MaroGraw » 2012-02-13, 16:48

No właśnie naczytałem się bardzo dużo w necie. Na tym forum konkretów na temat lipy - basswood oprócz tego że się nadaje - nie znalazłem za wiele a przeczytałem już chyba całe. Tak naprawdę interesują mnie opinie wynikające z praktyki bardzej ode mnie doświadczonych kolegów. Podzielcie się waszymi spostrzeżeniami np. typu zrobiłem bas z lipy ale basy z olchy czy jesionu dużo lepiej brzmiały:) Kawałki drewna które dostałem wydają mi się bardzo dźwięczne i myslę że będzie wszystko ok. Martwię się tylko czy z lipy może wyjść wysokiej klasy instrument (oczywiście biorąc pod uwagę staranne wykonanie)?
Pozdrawiam Marek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-13, 16:59

Marek. Już podobny temat był wałkowany, czyli oczekiwanie odpowiedzi, rozwiązania ze zbyt dużą ilością zmiennych niewiadomych. Nikt przy zdrowych zmysłach nie odpowie na tak postawione pytanie, a jeżeli już, to kłamie. To będzie wszystko gdybanie i fantasmagorie. Zacznij robić, rób dokładnie, a efekt zobaczysz na końcu. Nie ma bata. 3maj się Ryszard
via vita curva est
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-02-13, 20:36

Z tego co wiem basswood to okreslenie lipy amerykańskiej i jak najbardziej nadaje sie na korpusy. Pytanie ile nasza lipa ma wspólnego z amerykańską pod względem właściwości akustycznych, bo na pewno jest drewnem bardziej miękkim i nie mam pewności czy się sprawdzi. Tak jak machoń machoniowi nie równy ze względu na region pochodzenia, tak samo jest z lipą. Trzeba by poszukac wiecej informacji i porównac je. Zawsze można spróbowac zrobic z tego co masz i zobaczyc jaki będzie efekt końcowy.

Pozdrawiam.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-13, 21:22

Na pewno na walory akustyczne drewna ma wpływ rejon z którego pochodzi, warunków klimatycznych i glebowych oraz sposobu pozyskiwania, części kłody z której jest pozyskane itd. Kupując "amerykancką" gitarę masz napisane w specyfikacji tylko, że to lipa i nic więcej, a nie historię drewna od nasienia drzewa do ścięcia Ale myślę, że główne właściwości różnią się pewnie niezbyt znacznie.
Lipa wcale nie jest takim miękkim drewnem jakby się wydawało. ona tylko daje się dobrze obrabiać i nie "zadziera" się przy obróbce. Pozwala to na wykonywanie drobnych detali bez obawy o ich uszkodzenie związane z tym zjawiskiem.
Buduj gitarę i nie zagłębiaj się w niuanse, o których wpływie na końcowy efekt nikt nie jest w stanie powiedzieć. Drewno jest dobre, a reszta zależy od Ciebie.
Jak nie spróbujesz nie będziesz wiedział. Chcesz mieć sprzęt z numerem fabrycznym i logo producenta z opisem itd., to kup firmowy oryginał , ale tez nie będziesz wiedział, czy nie made in chrl. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-14, 09:47

Ładne to drewienko
Jak napisał Ryszard, zabieraj się za robotę.
Nadające się jest :lol:
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ