Jakie to drewno?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Homer-o2
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-19, 15:06

Re: Jakie to drewno?

Post autor: Homer-o2 » 2021-04-30, 13:46

PiotrCh pisze:
2021-04-29, 19:38
Teraz więcej rozumiem, w kontekście eksperymentów.
Masz koncepcję jak dokleić te olchowe skrzydła? Trochę zabawy z tym będzie, chyba, że zatrzymasz się na poziomie dra Frankensteia i przyłapiesz po kawałku drewna do tego co zostanie z gitary. Ale czy gitara wtedy zagra tak jak powinna, tego nie wiem. Deski muszą być idealnie spasowane (powierzchnie) oraz fest ściśnięte przy klejeniu - to jest ważne, inaczej spoina będzie miękką bułą pomiędzy korpusem a doklejkami. Oczywiście wszystko się da, z tym że nie będzie to wcale takie proste. Koniecznie podziel się swoimi wnioskami z tego eksperymentu.
Zdaję sobie z tego sprawę:-) Mam kolegę z odpowiednim sprzętem, który to ogarnie:-) Pzdr...
Homer-o2
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-19, 15:06

Re: Jakie to drewno?

Post autor: Homer-o2 » 2021-04-30, 13:55

poco pisze:
2021-04-29, 21:32
Tu dołączę do chóru z PiotremCh i dołożę swoje wątpliwości. Samo doklejenie drewna nic nie wniesie do tego, co stanowi efekt końcowy. Przecież stosuje się różne powłoki dekoracyjne, konserwujące, itp, a to już wnosi zmiany w mechanikę konstrukcji. To nigdy nie jest i nie będzie układ 0 - 1. Dołóż do tego zróżnicowanie gęstości drewna w zależności od miejsca geograficznego jego pozyskania, warunków glebowych, miejsca w pniu , warunków suszenia, wilgotności końcowej przy montażu itd. i pomimo,że gatunkowo będzie to samo, to jakościowo nigdy. Do tego każdy muzyk inaczej dociska instrument do ciała, bo to wynika z jego techniki gry, inaczej szarpie/pobudza struny, dociska struny do gryfu, warunki odsłuchu, sprzęt, gałkologia, ....... . Tyle zmiennych ! Stąd mam obawy, że efekt będziesz tylko Ty słyszał, a to już nie jest obiektywna ocena. Ale, skoro masz taką potrzebę , to masz otwartą drogę i być może wyniki będą mogły zostać wykorzystane z korzyścią dla budujących gitary.
Tak na marginesie, to na naszym forum nie używamy formy grzecznościowej Pan, jako zbyt oficjalnej, a tylko kolega. Tu jesteśmy kolegami. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
Skrzydła będą doklejone zgodnie ze sztuką. Całość zamierzam już sam wykończyć olejami i woskiem. Jeśli chodzi o olchę to wszędzie mówią, że to bardzo stałe brzmieniowo drewno. Jeśli zaś o technikę to wszystko nagrywam sam i w tych samych warunkach, więc dla mnie to są testy bardzo wiarygodne. Jedynymi zmiennymi są drewno lub przetworniki, które testuję. Pzdr...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jakie to drewno?

Post autor: poco » 2021-04-30, 14:18

Jasne. Mam nadzieję, że pochwalisz się wynikami. Do informacji dobrze by było zapodać specyfikację elementów przed i po doświadczeniach, co może być przyczynkiem do rozważań na ten temat, jak i możliwych wskazań dla budowniczych. Podobna toczy się na forum, a związana jest z ustrojem temperowanym i jego skutkami w przypadku gitar. Polecam.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Homer-o2
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-19, 15:06

Re: Jakie to drewno?

Post autor: Homer-o2 » 2021-04-30, 16:18

poco pisze:
2021-04-30, 14:18
Jasne. Mam nadzieję, że pochwalisz się wynikami. Do informacji dobrze by było zapodać specyfikację elementów przed i po doświadczeniach, co może być przyczynkiem do rozważań na ten temat, jak i możliwych wskazań dla budowniczych. Podobna toczy się na forum, a związana jest z ustrojem temperowanym i jego skutkami w przypadku gitar. Polecam.
Pozdrawiam, Ryszard
OK ;-)
ODPOWIEDZ