Jak permamentnie pociemnić drewno?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Jak permamentnie pociemnić drewno?

Post autor: SebastianL » 2021-04-11, 17:10

Prace nad gitarami posuwają się naprzód. W najbliższym czasie coś zaprezentuję, lecz tymczasem szukam wiedzy z dziedziny chemii.

Bardzo lubię mosiężne maszynki, a niestety w ofercie jest ich mało. Planuję kupić klucze Boston jak w linku poniżej. Mają one pokrętła z brązowego drewna. Jako że zainstalowane będą w gitarze z hebanową nakładką na główce, to pomyślałem, że fajnie byłoby je zabarwić na możliwie najciemniejszy kolor.

Odrzucam bejce i oleje, gdyż one z pewnością będą się ścierać od używania.

Znalazłem w sieci artykuł, w którym opisany jest proces ściemniania drewna za pomocą nadmanganianu potasu. Efekty widoczne są na zdjęciach, całkiem niezłe.

https://www.thegearpage.net/board/index ... s.2151664/

Pytanie do was, czy znacie może inne metody zabarwienia drewna na czarno? Wypróbuję nadmanganian potasu, a jak efekt mnie nie zadowoli, to może wykonam sam takie pokrętła z hebanu.
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Jak permamentnie pociemnić drewno?

Post autor: DR4MA » 2021-04-11, 17:29

W sumie pomysł z bejcą i olejem nie jest taki zły jak go malują. Jeśli zrobić to kilkoma warstwami bejcy a na to położyć olej który twardnieje jak np. tru oil to wynik może być zadowalający i długotrwały. Ja robiłem kiedyś telecastera który miał wyglądać jak poprzecierany i specjalnie w tym celu położyłem tyko 2 warstwy czarnej bejcy na jesionie i poprzecierałem w "kluczowych" miejscach a następnie poszedł na to Osmo twardy do blatów też dwie warstwy. Po roku gitara wróciła na do olejowanie i teraz będzie już 4 lata a jak na złość przetarć nie przybywa. U siebie w łazience za to mam blat pod umywalkę zabejcowany kolorem wenge x 2 na to poszedł osmo ale efekt mi się nie podobał więc na to dałem tru oil i po ponad 3 latach kontaktu z wodą i 2 dzieci kolor lekko wypłowiał tylko w miejscu gdzie zawsze się zostawia plamy z wody. Krótko mówiąc pokrycie dobrym zasychającym produktem powinno wystarczyć :D
Pozdrawiam.
DR4MA.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Jak permamentnie pociemnić drewno?

Post autor: informatkot » 2021-04-11, 17:39

Byleś nie mieszał kalium z gliceryną lub perhydrolem.
https://kleorekodzielo.blogspot.com/201 ... u.html?m=1
Życzę miłego dnia
Rafał
ODPOWIEDZ